Fisa postului functionar economic

HR ROMANIA
Author Position
21 septembrie 2024

Fisa postului pentru functionar economic Intr-o companie, fiecare angajat joaca un rol esential in functionarea…

Fisa postului pentru functionar economic

Intr-o companie, fiecare angajat joaca un rol esential in functionarea eficienta a intregii entitati. Unul dintre rolurile vitale in cadrul departamentului economic este cel de functionar economic. Acesta se ocupa de gestionarea si monitorizarea operatiunilor financiare, contribuind astfel la sanatatea financiara a firmei. Fisa postului unui functionar economic cuprinde o serie de responsabilitati, cerinte si competente specifice, pe care le vom detalia in continuare.

Responsabilitati principale

Functionarul economic are ca principale responsabilitati gestionarea documentelor financiar-contabile, asigurarea conformitatii acestora cu legislatia in vigoare si sustinerea procesului de raportare financiara. Printre atributiile specifice, se numara intocmirea si verificarea facturilor, operarea incasarilor si platile, precum si pregatirea bilanturilor periodice. Este responsabil pentru arhivarea corespunzatoare a tuturor documentelor financiare si pentru urmarirea fluxurilor de trezorerie.

De asemenea, functionarul economic participa la elaborarea bugetelor, monitorizand executia acestora si raportand eventualele abateri. Este implicat in procesul de analiza financiara, oferind suport in luarea deciziilor strategice. Colaboreaza cu departamentele de resurse umane pentru gestionarea aspectelor salariale si cu auditorii externi in cadrul controalelor financiare.

Cerinte si calificari necesare

Pentru a ocupa postul de functionar economic, candidatul trebuie sa detina studii superioare in domeniul economic, precum Finante, Contabilitate sau Economie. Experienta in domeniu este un plus, iar cunostintele solide de legislatie fiscal-contabila sunt esentiale. Este necesara familiarizarea cu sistemele informatice de contabilitate si cu pachetul Microsoft Office, in special Excel.

Aptitudinile de organizare si atentia la detalii sunt critice in aceasta profesie, deoarece precizia datelor financiare este cruciala pentru evaluarea corecta a performantei companiei. Capacitatea de a lucra sub presiune si de a respecta termene limita stricte este, de asemenea, valoroasa, dat fiind ritmul rapid in care se pot schimba cerintele financiare.

Pe langa calificarile tehnice, functionarul economic trebuie sa demonstreze integritate si etica profesionala, avand in vedere accesul la informatii confidentiale si sensibile. Abilitatile de comunicare si de lucru in echipa sunt esentiale, avand in vedere interactiunile frecvente cu alte departamente si cu parteneri externi.

Competente si abilitati dezirabile

Pe langa competentele tehnice, un functionar economic eficient trebuie sa dezvolte si o serie de abilitati interpersonale si de management. Capacitatea de analiza si sinteza este cruciala pentru interpretarea datelor financiare si pentru identificarea tendintelor si a problemelor potentiale. Abilitatile de rezolvare a problemelor si de luare a deciziilor sunt la fel de importante, permitand functionarului economic sa propuna solutii eficiente si sa contribuie la imbunatatirea continua a proceselor financiare.

De asemenea, este esentiala adaptabilitatea la schimbare, deoarece legislatia fiscal-contabila este in continua evolutie, iar functionarul economic trebuie sa fie mereu la curent cu ultimele modificari. Capacitatea de a invata rapid si de a se adapta la noile tehnologii si proceduri este un avantaj semnificativ in aceasta profesie.

Evaluarea performantei si dezvoltarea profesionala

Evaluarea performantei unui functionar economic se face prin analiza preciziei si punctualitatii rapoartelor financiare furnizate, cat si prin contributia la respectarea bugetelor si la eficientizarea costurilor. Feedback-ul regulat din partea superiorilor, precum si autoevaluarea, sunt esentiale in identificarea ariilor de imbunatatire.

Dezvoltarea profesionala continua este critica in mentinerea relevantei pe piata muncii. Participarea la cursuri de formare profesionala, seminarii si workshop-uri este recomandata, alaturi de obtinerea de certificari profesionale recunoscute in domeniu. Aceste eforturi nu numai ca sporesc competentele individuale ale functionarului economic, dar contribuie si la cresterea valorii adaugate pe care o poate oferi companiei.

Cuprins

Urmați-ne